Sanal Sohbet Ortamlarında İnsanlar Neden Çok Fazla Yalan Söylerler?

admin     05-04-17     Genel     Sanal Sohbet Ortamlarında İnsanlar Neden Çok Fazla Yalan Söylerler?     794 Defa Okundu

Sanal sohbet ortamlarında insanlar neden çok fazla yalan söylerler şeklinde tartışma konusu aldı gidiyor. Öncelikle, sanal sohbet ortamlarının insanların iç dünyalarını daha kolay açmalarına vesile olduğu kanaatindeyim. Dolayısıyla da yalanlan ortaya çıkabiliyor. Örneğin; kendisini yüksek mevkilerde hayal eden bir işçi genç, sanal dünyada kendisini hayal ettiği gibi iyi bir şirket çalışanı ya da yüksek mevkide bir kamu görevlisi olarak tanıtabiliyor. Diğer bir sıkça karşılaşılan durum ise, kuşkusuz dış görünüşünden memnun olmayan genç kızların, olmak istedikleri, beğendikleri kişilerin fotoğraflarını kendileriymiş gibi bu sitelerde kullanmalarıdır.

 

Böyle durumlar sık sık karşılaşıldığı için artık önemsenmese de, sosyolojik açıdan aslında ülkemiz için oldukça vahim bir durumdur. Bu sanal ortam yalanları ışığında yapılabilecek sosyolojik tespitler şöyle sıralanabilir:

 

1- Sosyal medyada kendisiyle ilgili yalan söyleyen insanlar memnuniyetsizdir. Memnuniyetsiz bireyler, memnuniyetsiz toplum meydana getirir. Böyle toplumlar da yalan ve bencillik konusunda sınırsızlaşabilir.

 

2- Her çocuk, ebeveynlerinin aynasıdır. Öz güveni olmayan, sanal ortamda kendisini daha “iyi” olarak gördüğü bir kişi gibi tanıtan insanlar, kendileri gibi öz güvensiz çocuk yetiştirir. Malesef bu çocuklar da öz güvensizliğin getirdiği başarısızlıklardan nasiplerini alırlar.

 

3- Yalan söylemek alışkanlık haline gelebilir. Sanal ortamda başlayan yalanlar, zamanla sosyal hayatta da kendini gösterebilir. Bu da hem karakterimizden ödün vermek, hem de yalanlarla dolu bir hayatta zamanla yalnızlaşmak anlamına gelir.

 

Sanal ortamda söylenen yalanların altında, biraz da kendini yalnız hissetmenin yattığını düşünüyorum. Çünkü, insan kendini yalnız hissettiğinde, ilgi çekmek ister, birileriyle iletişim kurma ihtiyacı duyar. Kendini pasif gören insanlar da yalnızlığını sanal sohbet sitelerinde gidermeye çalışır. Tabi ki, kendine karşı duyduğu öz güvensizlik, söylediği yalanlarla kendini ön planda tutma çabasını doğurur. Bu da, uzun vadede daha da zarar verecek bir davranıştan başka bir şey değildir.

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
Bizi Takip Etmeyi Unutmayın!