Miyop Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

admin     31-08-16     Sağlık     Miyop Nedir, Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi     1197 Defa Okundu

miyop

Miyop kişinin uzağı görememesidir. Gözün boyu ve kornea da meydana gelen şekil bozukluğudur. Şekil bozukluğundan dolayı kırılan ışık retinaya düşmez ve görme bozukluğu meydana gelir. Miyoplar yakını iyi görür ancak uzaktaki nesneleri iyi göremezler. Zor ya da bulanık görürler.Miyopta göz belirli bir noktadan sonraki nesneye odaklanamaz. Miyop gözün ekseninde meydana gelen uzunluktan dolayı oluşur. Gözün önden arkaya uzun olduğu veya kornea- merceğin kırma gücünün fazla olduğu durumda ortaya çıkar. Kişide doğuştan oluşabileceği gibi çevresel veya genetik etkenlerden de oluşabilir. Ebeveynlerde miyop varsa çocukta da oluşma riski oldukça fazladır. Miyop genelde 6 yaşında kendini belli eder. Çocuk yakınındakileri okur ancak okul çağında tahtaya yazılanları okumakta güçlük çeker. Çocukların vücut yapılarına göre 20 li, yaşlara kadar ilerleyemeye devam eder. Bu yaşlardan sonra durabilir de yavaş ilerleyebilir de. Kız ve erkek çocuklarda bu farklılık gösterir. Erkeklerde 11-12 kızlarda 9-10 yaştır. Miyop ne kadar erken teşhis edilirse o kadar göz tembelliği azaltılır. Özellikle 3 yaş ve üstü çocuklarda bu konuyu önem verilmelidir. Bu yaştaki çocukların beyinlerinde göz tembellik hususunu oturmadan tedaviye başlanılırsa ileriki yaşlarında miyopta gerilemede meydana gelebilir. Burada bu çocuklara gözlük kullanımı konusunda teşvik edilmesi önemli bir konudur. Tedavi sürecinde kontak lens veya gözlük kullanımı ile sorun giderilebilir ancak kişi bunları tercih etmiyorsa gerekli koşulları sağlıyorsa lazer tedavisi ile tümüyle bu sorundan kurtulabilir. Aşağıdaki koşullar sağlanıyorsa lazer tedavisi mümkündür;

– Miyop olan kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.
– Miyop numarasının 10 numaranı altında olması olmalıdır.
– Göz numarasını sabitlenmiş olması ve son 1 yıl içerisinde değişmemiş olması gerekir.
– Göz içerisinde bulunan retina kornea gibi bölümlerde herhangi bir rahatsızlık olmaması ve yapılarının lazere uygunluğu olmalıdır.
– Kişide şeker, kalp, romatizma gibi kronik hastalıkların olmaması gerekir.

Ancak şu unutulmamalıdır ki lazer herkes için kesin bir çözüm değildir. Bunun belirlenmesi için doktorunuz en ince detay ayrıntıları da göz önünde bulundurarak kapsamlı bir tetkik yapması gerekmektedir. Bazı gözler lazere uygun olsa da miyop tekrarlayabilmektedir.

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
Bizi Takip Etmeyi Unutmayın!