Horlamanın Nedenleri ve Önlemenin Yolları

admin     31-08-16     Sağlık     Horlamanın Nedenleri ve Önlemenin Yolları     866 Defa Okundu

horlama

Uyku, her insanın günlük ihtiyaçlarının en önemlisidir. Uykuyu almak da gününüzün iyi ve dinç geçmesi bakımından önemlidir. Çoğu insan uyurken horlar. Bu sadece kendisi için değil birlikte uyuduğu kişi içinde çok rahatsız edici olabilir. Peki insanlar neden horlar? Horlamanın zararsız ya da sağlık sorunlarına işaret eden nedenleri olabilir. Horlamanın sebebi birden fazla olabilir. Bunun en basiti strestir.

Horlama, üst solunum yollarının tıkanıklığı yüzünden de ortaya çıkabilmektedir. Üst solunum yollarındaki bazı organlarımızdaki rahatsızlıktan da oluşabilmektedir. Horlama sırasında çıkan gürültülü ses, solunan havanın rahatça alınıp verilememesinden kaynaklanmaktadır. Zorlamaya sebep olan bir başka etken de uyku apnesidir. Uyku apnesinin horlamanın şiddetine göre çeşitli sağlık problemlerine de yol açtığı söylenebilir. Horlamanın nedenleri arasında yanlış yatma pozisyonu, rahatsız edecek yastık ya da günlük yaşadığınız yoğunluk ve stres yer alır. Günlük hayatınızda yaşadığınız yoğunluk ve stres, uykuyu etkiler. Horlamanın başka bir nedeni de fazla kilolardır. Fazla kilodan başka sebep de boynun kalın ya da kısa olmasıdır. Geniz etinin olması, burnun eğriliği, sinüzit, alt çenenin küçüklüğü gibi nedenler de vardır.

Horlamanın önlenmesi için ise ilk olarak bunu kabul etmek gerekir. Horlamayı kabul edip derhal doktora başvurmalısınız. Küçük gibi görünebilir fakat horlamanın altından ciddi sağlık problemleri de çıkabilmektedir. Doğru nefes alamamak, ciddi sorunlara yol açabilmektedir.
Her şeyin olduğu gibi horlamanın da belirli tedavi yöntemleri ve horlamayı önleyecek yolları bulunmaktadır. Öncelikle fazla kilolu iseniz diyete başlamalısınız. Düzenli bir uykuya sahip olmalısınız. Uyurken yan yatmak rahat nefes alabilmenizi sağlayacaktır. Uyumadan önce alkol almamanız da buna yardımı olacaktır.
Uykudan önce antidepresan, uyku ilacı ve metabolizmanın düzenini sarsacak farklı ilaçlar kullanmakta horlamanın nedenlerinden biri olabilir. Günümüz teknolojisinde nefes alış verişlerimizi dengelemek ve daha sağlıklı bir uyku geçirmek için burun bantları mevcuttur ama kesinlikle doktor kontrolünde denenmelidir.

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
Bizi Takip Etmeyi Unutmayın!