Hamilelik Öncesinde Neler Yapılmalı?

admin     03-12-17     Sağlık     Hamilelik Öncesinde Neler Yapılmalı?     1190 Defa Okundu

Hamilelik süreci hem anne adayını hem de baba adayını baştan aşağı etkileyen hem yorucu hem tatlı hem de biraz sıkıntılı bir süreçtir. Öncelikle hamile kalmadan ya da çocuk yapmaya karar vermeden önce eşlerin buna hazır olup olmadıklarını iyice gözden geçirmeleri gerekir.

Sağlıklı, huzurlu, rahat ve sıkıntısız bir hamilelik süreci geçirebilmek için anne ve baba adayının aylar öncesinden bazı testleri yaptırmaları gerekir. Bu testler hakkında detaylı bilgi aile planlama merkezlerinden alınabilir. Ayrıca diğer bir önemli nokta da anne babanın psikolojik açıdan bebek yapma fikrine hazır olmalıdır. Aksi takdirde gerek hamilelik döneminde gerekse doğumdan sonra anne çeşitli psikolojik sıkıntılarla karşılaşabilir.

Anne adayının eğer kullanıyorsa sigara, alkol, uyuşturucu ve bunun gibi nikotin ve uyuşturucu madde içeren alışkanlıkları varsa hemen bırakmalı, bırakamıyorsa tedavi görmelidir. Zira anne adayının sağlığı bebeğinde sağlıklı doğabilmesi açısından önemlidir. Anne sigara içilen ortamlardan da uzak durmalıdır.

Hamilelik öncesinde neler yapılmalı konusunda diğer bir dikkat edilecek husus anne adayının kilosudur. Aşırı kilolu bir bayansa hemen fazla kilolarından kurtulmalıdır. Bunun için diyet yapıp spor salonlarını tercih edebileceğiniz gibi evde de spor yaparak fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz.

Hamilelik dönemi bebeğin anne vücudundaki vitamin ve minerallerden beslendiği bir dönemdir. Bu yüzden hamileliğin ilerleyen dönemlerinde anne adayında diş çürümeleri ya da diş ağrıları, kansızlık, kansızlığa bağlı baş dönmeleri ve bunun gibi rahatsızlıklar görülebilir. Bu yüzden hamile kalmadan önce olabildiğince doğal ve dengeli beslenmeye özen göstermeli, bol meyve ve sebze tercih edilmelidir.

Sağlık ocağı ya da aile planlama merkezinde yapılacak tetkikler sonucunda doktorunuzun tavsiye edeceği folik asiti de en az 3 ay süreyle kullanmanız hamileliğin ilerleyen zamanlarında oluşabilecek folik asit eksikliğini azaltacaktır. Genelde hamilelik öncesinde folik asit dışında kullanılması gereken özel bir ilaç yoktur. Bunu doktorunuzla konuşarak onun tavsiyeleri üzerine almalısınız. İlacın dozunu ve kullanım süresini doktorunuz ayarlayacaktır.

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
Bizi Takip Etmeyi Unutmayın!