Ayak mantarı neden oluşur ve tedavi yöntemleri nelerdir?

admin     31-08-16     Sağlık     Ayak mantarı neden oluşur ve tedavi yöntemleri nelerdir?     969 Defa Okundu

ayak-mantari

Ayak mantarı neden oluşur ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Mantar karanlık bölgede büyür. Nemli ve sıcak alanlarda büyüyen mikro organizmalara mantar denir. Mantar parmak arasında su dolu kabarcıklar, kaşıntı, normal deriden daha sarı renkteki deri kısmına mantar belirtileridir. Mantar sorunu ayak ve parmak ayaklarında oluşur. Mantar çok çabuk büyüme kat eder ve ayağın tamamını kapsar. Bunun için mantar sorunu hemen tedavi edilmelidir.

Peki, mantar sorunu neden oluşur bir bakalım.

Ayak çok terliyorsa ve siz eğer ayaklarınızı temizlemiyorsanız bu durum mantar oluşumun nedenidir.
Ayağınızdaki ayakkabı uzun süreli ayağınızda ise, ayakkabınız ayağınıza dar ise bu iki durumda mantar için birer nedendir.
Banyo sonrası ayakları ve parmak aralarını iyice kurutmuyorsanız, yazın gereken bakımı yapmıyorsanız bunlarda ayak mantarın nedenlerindendir.
Ayak mantarı için her ortam birer tehdittir. Ayak mantarı bulaşıcıdır. Ayrıca kaşıntı sorunu nedeniyle hemen her yere bulaşır bunun için ayak mantarında sizlere ait kişisel eşyalarınızın olması çok önemlidir.
Ayak mantarı için tedavi yöntemleri ise,
Ayak mantarı sorunu için genelde bitkisel tedavi yöntemi uygulamak daha başarılı sonuç vermektedir. Çünkü diğer mantar kremleri mantarı bir süreliğine geçirmektedir.
İlk tedavi yöntemimiz ise çok basit olan sarımsaktır. Sarımsağı temizleyip bütün halinde mantar olan yere ovunuz. Daha sonra suyu çıkana kadar sarımsağı sıkınız. Böylece mantar sorunu ile kökten başa çıkarsınız.
Sıcak suyun içine bir kaşık karbonat ilave edip ayaklarınızı bu suyun içinde yıkayınız.
Aynı şekilde bir litre sıcak suyun içine bir kaşık tarçın ekleyip gene ayaklarınızı bunun içinde yıkayınız. Buda gene mantar sorunu için çözüm olacaktır.
Ayaklar için bitkisel sabunlar kullanılmalıdır. Ayaktaki mantarı daha kötü hale gelecek kimyasal ürünlerden uzak durunuz.
Elma sirkesi de gene ayak mantarı için tedavi yöntemi olacaktır.

Etiketler

Sende Paylaş:  Facebook    Tweet    Pinterest    Whatsapp  

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
Bizi Takip Etmeyi Unutmayın!